כל שהוא ממשי נהפך לאוויר

אז זהו, פתחתי בלוג. נראה נכון לשלב הפעילות שאני נמצא בו כרגע. זה לא היה קל ותמיד הייתה לי התנגדות ל"שיח" הוירטואלי. לקח לי שנים עד שפתחתי טוויטר ופייסבוק. הדגש על האישי במרחב הזה. ההתנתקות מהפרקטיקה, ואוננות אינטלקטואלית על מושגים אבסטרקטים. בנייה של אישיות אחרת שאין לה קשר לאדם שאנחנו במציאות והנרקיסיזם הבילתי נגמר, כל אלה הרתיעו אותי.
האינטרנט כמרחב קוסמי

מהפכת האינטרנט היא גם משהו שאני לא נולדתי אליו, אלה התבגרתי לתוכו. מהחברה שגדלתי בה עם טלפון אחד בבית והתקשרות שנבעה בעיקר ממפגש של פנים מול פנים, הפכנו לחברה שבה סוג ההתקשרות הדומיננתי הוא וירטואלי. אני לא חושב שניתן לשרוד כבר בעולם המתועש מבלי לדעת איך להשתמש באינטרנט. מבחינה היסטורית, "המהפכה הוירטואלית" מייצגת את הרביעית מתוך מהפכות התקשורת של האנושות. הראשונה הייתה שפה (שאני לא חושב שהומצאה באותו מובן של המושגים הבאים), השנייה כתיבה, השלישית הדפוס, והרביעית היא זו שאנחנו גדלנו לתוכה- המהפכה הוירטואלית. וכמו מהפכות התקשורת שקדמו לה היא משנה לחלוטין את העולם שאנחנו מכירים ואפילו את האופן שבו אנחנו מגדירים את עצמנו. ההפיכה הדרסטית הזאת של המציאות והשינוי הדרמתי של הגדרה אישית מזכירה את המשפט מהמיניפסט הקומוניסטי "כל שהוא ממשי נידף לאוויר", המציאות שהכרנו השתנתה ואיתה גם אנחנו.

ועדיין, יהיה זה לא נכון להתמקד רק באלמנטים הרעים שהמדיה החדשה יוצרת. יש גם פוטנציאל בהתהוות שכפעילים לשינוי אנחנו חייבים לשים לב אליו. המצאת הדפוס עזרה לעקוף את השליטה של הכנסייה בימי הביניים על ידע וספרים (שנכתבו בעיקר ע"י נזירים בצורה איטית). היא נתנה אפשרות לשיתוף של רעיונות בין קבוצות גדולות של אנשים והדפסה של ספרים שמאתגרים את השלטון באותה תקופה. התנועות המהפכניות בעת החדשה המוקדמת- מתנועת הנאורות והכוחות שדחפו לעליית הכלכלה הקפיטליסטית ועד לתנועות הרדיקאליות שהתנגדו לאותה מערכת כלכלית -ניצלו את הדפוס כדי להוציא עיתונים וספרים שהתנגדו, ודחפו אחרים להתנגד לסדר הקיים. התנועה הקומוניסטית בתחילת המאה ה19 הגדירה את העיתון השבועי שלהם כ"נקודת המוקד של הגלגל האידאולוגי" ושדרכו ניתן יהיה להפיץ את בשורת המהפכה. ואת אותו תפקיד של שינוי היסטורי פרוגרסיבי (וגם ריאקציאונרי כמו שכתבתי למעלה) ניתן לראות במדיה החדשה. רעיונות מחתרתיים שחותרים תחת השלטון מופצים למיליונים ועוקפים את התקשורת הממסדית. קבוצות של מפגינים מתכננים פעולות ישירות והפגנות דרך הטוויטר. הפייסבוק משמש להעברת מסרים והזמנות לארועים פוליטיים, והבלוגים מקדמים שיח שדרכו ניתן לאתגר את שטיפת המוח שאנשים כאן עוברים יום יום. ויקיליקס, קוד פתוח, אנונימוס, נראה שהגולם קם על היצור, התקשורת הווריטואלית שהומצאה ומומנה ע"י כוחות הקפיטליזם במרדף הלא נגמר שלהם למציאת דרכים חדשות כדי לייצר עוד קפיטל, הופכת לעצם בגרון שאולי תחשוף ותשחק תפקיד מרכזי בהפלה של כל המערכת. וזה יהיה מאוד נאיבי לחשוב שהמדינה תמשיך לתת לקרקס המחאתי הזה להמשיך. אני מאמין שדרכים חדשות יומצאו כדי לשלוט על אמצעי התקשורת הוירטואלים (ואמצעי התקשרות חדשים יומצאו כהתנגדות).

וכאן המציאות מגיעה ואני בתוכה. משבר כלכלי, מלחמה שאינה נגמרת, והצורך לדחוף יותר ויותר אנשים לפוליטיקה רדיקאלית. לבנות שמאל חדש תודעתית כדי לשנות דברים בשטח. השיח הוריטואלי, הוא בסופו של דבר רק שיח, וכמו כל תאוריה הוא ריקני (וקיים רק כאבסרקט) אם הוא מנותק מהמציאות ואינו מתכתב עם שינוי המציאות. ולכן מאוד אנסה שהמאמרים שאכתוב כאן לא יהיו רק מניפיסטים אישיים או אוננות אינטלקטואלית אלה ניסיון להגדיר את המציאות כדי לשנות אותה. ואולי, עם הרשימות שאני מתעד לכתוב, עוד אנשים יפתחו בפני אלטרנטיבה אחרת למציאות העצובה שאנחנו חיים בה.

מיכאל סולסברי-כורך

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s