ספקולציית הבחירות

לא הצבעתי בבחירות האחרונות. השקרים שהופצו ע"י המפלגות השונות דחו אותי, וההרגשה היא שבסופו של דבר הדברים לא ממש השתנו מהותית במדינה. שזהו משחק הימורים, שבו כולנו יודעים שבסוף תמיד מפסידים, אבל מכורים מדי מכדי להפסיק. המפלגה שהערכתי לא עברה את אחוז החסימה, ומפלגות השמאל שכן עברו את אחוז החסימה הן מפלגות ששייכות לזרם "התיקון נזקים", בזמן שהממשלה מפעילה את מתקן העינויים הם מציעים אקמול, במקרה הטוב קצת מורפיום.

אבל תוצאות הבחירות כן עניינו אותי, ובימים האחרונים קראתי המון סטטוסים ומאמרים שמנסים לפענח את הפסיכולוגיה של הבוחר הישראלי. מה שמפריע לי בכל הספוקלוציות הללו זה שבסופו של דבר הן רק השערות, לא דברים שנאספו מקהל גדול של אנשים ששייכים לקבוצות השונות שהצביעו. מה שהכי מפריע לי אלה אנשי שמאל שמנסים להבין (כבר שנים) למה השכבות העניות ומזרחים ממשיכים להצביע לאנשים שדופקים אותם מבלי להכיר את אותן שכבות עוני באופן אישי.
ab19136.jpg
אין לי תשובה לזה. הדברים שאני יכול להגיד מבוססים על עבודת שטח עם מספר מועט של אנשים בקטמונים, קריית מנחם, קריית יובל (בפלישה שלנו לבניין בשטרן), ופעילי המעברה. הדברים שאני יכול להעריך או לכתוב לעולם לא יהיו נכונים מספיק כי הם לא מייצגים שיחות עם פלח גדול של אותה אוכלוסיה או סטטיסטיקה שהיא קצת יותר עמוקה מ"לאיזה מפלגה את/ה מצביע לכנסת".
וזה מה שמחרפן אותי לפעמים בשמאל, אנחנו מאוד טובים בלהעלות תאוריות סטטוסים ומאמרים בכל מה שנוגע לדיכוי מזרחים או אנשים ממעמד נמוך. אבל ללכת באמת לראות אם אותן השערות מייצגות את הלך הרוח באותם מרחבים? זה כבר סיפור אחר. הספקולציה, לדוגמא, שמפלגות מסוימות לא קיבלו קולות מהפריפריה כי אין בהן ייצוג של מזרחים או כי השמאל הוא אליטיסטי יכולה להיות נכונה, אבל אין לנו דרך לאמת אותה כל עוד היא מבוססת על הכרות שטחית אם בכלל של אותן שכונות. ואם אין לנו דרך לאמת את אותן השערות איך בסופו של דבר אנשים לא ייפלו לתאוריות מהותניות על ה"פרימיטביות" וה" טיפשות" של אנשי השכונות? יותר מזה, בגלל הנתק של התיאוריה מהמציאות ניתן לסתור כל אחת מהספקולציות הללו על ידי השערה נגדית שסותרת אותה, כי בסופו של דבר היא רק השערה, עוד אבסרקט תאורטי.

אני למשל, משער, שכמות ההצבעה הגדולה לליכוד ולש"ס בקטמונים ובקריית מנחם נובעת מנאמנות למשפחה ולמסורת. האנשים שאני עובד איתם מאוד נאמנים למשפחה. הם עובדים כיחידה אחת. כאשר כל כל פרט תורם לרווחת שאר המשפחה. כשהמצב הכלכלי כל כך קשה זוהי עוד דרך לשרוד. הילדים (ולפעמים גם הנכדים) גרים עם ההורים, משק הבית מנוהל בצורה שבה כל אחד ואחת קונה ומשלם על דברים שונים. ואף פעם לא נוטשים ותמיד נותנים תמיכה לאח או אחות או בן משפחה. מול המשטרה, מול בתי המשפט, או מול אנשים אחרים. אני לדוגמא כמעט נעצרתי בניסיון למנוע אלימות מטורפת של שוטרים נגד משפחה ושכניהם בניסיון לעצור בעל מכה. הבעל מכה, אבל המשפחה עומדת כגוף אחד מול המשטרה (וזוהי רק דוגמא אחת, לא ייצוג של קהילה שלמה ובוודאי שלא ניסיון להגיד שכל האנשים שאני נמצא איתם בקשר משתיקים מקרים של אלימות, להיפך). ואם הליכוד "זה הבית" אז היחס למפלגה הוא כאל בן משפחה.
המסורת היא עוד דבר שמאוד חשוב למשפחות ולאנשים שאני נמצא איתם בקשר. אני לא יודע כמה פעמים ביום אני שומע את המשפט "בעזרת השם" או "שאלוהים יעזור לנו". אמא חד הורית שישנה על מזרון דק ליד מקרר ריק בדירה קטנטנה שנראית כמו הצרות שלי, אומרת פעם אחרי פעם ש"בזכות הבבא סאלי" נוושע (וכן, אני יודע שהבבא סאלי היה פעיל חברתי ותמך בקהילה שלו בצורות שונות ואני לא מזלזל בזה). אנשים שנמצאים ברחוב, ילדיהם אצל השכנים או בפנימיות בגלל עוני אומרים לי "שבלי האמונה לא הייתי יכול/ה לחיות". ואם "בלי האמונה" אי אפשר לחיות, למה שהם יצביעו למפלגה שלא חורטת על דיגלה את המסורת היהודית?

שוב, הדברים שכתבתי הם השערות, אבל הם מבוססים על שיחות של פנים מול פנים עם האנשים עצמם, ולא על חשיבה שמדמיינת מה אני הייתי חושב או עושה אם אני הייתי במקומם. אני לא במקומם. נקודה. ולכן הספוקלציות האלה מיותרות לפי דעתי. רוצים באמת לדעת למה אנשים מסוימים מצביעים למפלגה מסוימת? תבואו לעבוד בשכונות, תכירו את האנשים. מי יודע, אולי גם תופתעו ממה שתגלו. אני למשל, לא יודע למה, ישנם אחוזי הצבעה כל כך גדולים ליאיר לפיד בתל אביב. זה נשמע לי הדבר הכי הזוי בעולם בהתחשב בדברים שקראתי עליו והאנשים שנמצאים אצלו במפלגה (אני זוכר את הברוטליות של מיקי לוי במזרח העיר כשהוא היה מפקד המשטרה כאן). אבל אין לי שום דרך להבין את זה אם לא אלך ואדבר עם האנשים שהצביעו לו בתל אביב, אם אני לא נמצא בקשר ארוך אם אותם אנשים.

וזאת הבעיה, שאם אנחנו מסתמכים על השערות וספקולציות איזה סיכוי יש לנו לשנות את המצב? אם אנחנו חיים בתוך בועה חברתית שבה מפלגת השמאל האהובה עלינו מקבלת 4000 קולות למרות שאנחנו בטוחים שהיא הולכת לעבור את אחוז החסימה, מה זה אומר על הבנת המציאות שלנו? אם כל מה שאנחנו טובים בו הוא לכתוב עוד ניתוח של המושג "מרחב", כשהמרחב היחידי שאנחנו מכירים לעומק הוא מסך המחשב, איזה ערך מטריאליסטי יש למה שאנחנו כותבים?
ההיסטוריה הראתה שקבוצות גדולות של אנשים שינו את הדפסי החשיבה וצורת ההתנהגות שלהם. אבל השינוי הזה מגיע לא מתוך מאבק רציונאלי ובטח לא מתוך העלאת השערות על דפוסי ההתנהגות של אותם אנשים, אלא מתוך מאבק שטח לשינוי. אם השאלה למה אנשים מסוימים מצביעים למפלגות מסוימות כל כך מעניינת, הדרך היחידה להתמודד איתה היא בפעילות שטח, בטח אם אנחנו רוצים לשנות את אותו דפוס.

2 מחשבות על “ספקולציית הבחירות

  1. אני מסכים עם כל מלה. עם זאת, מה שתוצאות הבחירות מעלות זה ירידה חדה בהצבעה לליכוד, לטובת הימנעות מהצבעה. זה משהו ששמת לב אליו אצל האנשים שאתה עובד אתם? בנוסף, התחושה ש"הליכוד זה הבית" היא ללא ספק מרכיב חשוב בהסבר, אבל היא מעלה את השאלה הנוספת – למה ואיך הליכוד מכונן את עצמו כ"בית"?

  2. תודה. כן יש מעבר של מיעוט של אנשים בעקבות המחאה למקום שהוא מאוד ביקורתי כלפי הליכוד (והאנשים שאני מכיר עשו זאת בתהליך פרקטי דרך מאבק מול הממסד). אבל עדיין, לפי הסטטיסטיקה רוב האנשים שחיים בעיר גנים, קריית מנחם, וקטמונים הצביעו לליכוד ולש"ס (ואין לי כל כך מושג מה קרה בפריפריה בכליליות).
    לגבי "הליכוד זה הבית", אין לי כל כך תשובות. זאת תאוריה שמבוססת על פעילות עם לא הרבה אנשים מהשכונות בירושלים.יכול להיות שאני טועה. מה שאני מנסה לשים דגש עליו הוא התהליך האפיסטמולוגי שהרבה מהשמאל שרוי בו. נסיון להגדיר את המציאות מתוך צפייה פסיבית, אם בכלל. לא רק שאי אפשר להגדיר את המציאות מבלי להבין איך היא באמת עובדת, אי אפשר לשנות אותה אם אנחנו לא ממש מבינים מה הם הגורמים שדוחפים את המציאות להתפתח בצורות שונות.
    בקיצור, אנחנו צריכים להבין לעומק את הסיבות המטריאליסטיות לרעיונות לא נכונים. מה גורם לאנשים להתנהג בצורות שהם סותרות את הצרכים הבסיסיים שלהם, ולא פשוט לעשות לזה רומנטיזציה (הם מחרימים מפלגות עם אשכנזים). ואת זה נוכל להבין רק דרך עבודת שטח ומאבק.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s